davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 27+ )
Otras preguntas
When General Zaroff invites Sanger Rainsford to hunt with him, what does Rainsford do? he agrees he refuses he runs away he hides
The precision writing instruments company makes a high-end pen known as the cordova. materials cost per pen is $6. labor cost per pen is $5. production overhead
What role do genetic factors play in causing birth defects?
"Failure is a great teacher, and I think when you make mistakes and you recover from them and you treat them as valuable learning experiences, then you've got s
How does water influence weather and shape the Earth's surface?
according to article vi the supreme law of the land is
What is used to repair big brass band instruments
Please help me with D, will give you a thanks and make you brainliest if it's the right answer ! :)
What is the quotient of 7035/15
What mountains run along iran's border with iraq and the persian gulf?