hihowsagoing
hihowsagoing
04-09-2017
Mathematics
contestada
Can someone please answer that for me
Respuesta :
Goalinetsky
Goalinetsky
04-09-2017
There are 7 days in a week. Assuming the same amount is eaten each day, all you have to do is divide 4[tex] \frac{3}{4} [/tex] by 7.
[tex] \frac{19}{28} [/tex] or 0.6786
Answer Link
ReBecca04
ReBecca04
04-09-2017
The answer I got was 19/28. How I got it was...
I took the fraction 4 and 3/4 and changed it to 19/4 by multiplying 4x4+3.
Then, you change 7 to 1/7 because that is the reciprocal.
Finally, you multiply 19/4 x 1/7 to get 19/28
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 83+ )
Otras preguntas
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa
A laptop computer is priced at $650. If the sales tax is 5%, find the total cost of the computer, including sales tax.
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa